Sobotní „fejm“

První víkendový den byl ve znamení získávání nesmrtelné frýdecké slávy. Laťku hodně vysoko již ráno nastavily Julie a Anča. Jejich prestižní klání započalo o čtyřicet minut později. Ptáte se proč? Mladé dámy se totiž rozhodly před partií pořádně roztočit a navštívily místní park s libovým kolotočem. Po tomto akrobatickém výkonu začala partie velmi silným tahem dámského pěšce. Všechny diváky ale zaskočila rychlá nabídka remízy. Po dlouhém, asi vteřinovém přemýšlení byla nabídka přijata. Následná analýza odhalila nechuť ukazovat nejmodernější trendy v zahájení, takže si na táborsko-vlašimsko-říčanskou kuchyň musíme ještě chvilku počkat.

V kategoriích trvaly souboje o krapet déle. Jako první dohrál již tradičně nejmladší gentleman rodiny Němců. Mikiho partie připomínala jízdu na horské dráze. Již zahájení pojal náš hráč velmi originálně, když obětí (ztrátou?) jezdce donutil soupeřovu dámu zaujmout aktivní postavení.

Po Jb4??! Da4+ černý sice ztratil figuru, ale tím šarády teprve začaly.

Černý figuru velmi rychle dobral zpátky. Následná taktická přestřelka, která svojí krutostí připomínala scénu ze Sedmi statečných dopadla ale nakonec ve prospěch bílého.

Zapsat se do análů frýdeckého šachu se snažila Verunka Myšková. Průkopnice říčanského kozla získala ze zahájení hezkou pozici, ale k taktickému ostříži má ještě daleko.

Po Dg3? Verunka sice napadla jezdce na g4, ale po Jxe3 by toho spíše litovala. Soupeřka se ale v partii pokojně stáhla na f6.

Po této výměně získala Verča útok, který s přesností Tala zakončila. Dobrá práce!

Ani další partie se neobešly bez chyb. Namátkou bych vybral fragment z partie Míši Strnada, který vypadal, že chce soupeře zničit ve stylu dřevorubce.

Poslední tah našeho borce h4 naznačuje vražedné tendence. Bohužel to byl ale poslední útočný tah v partii.

Soupeře nechal útok bílého ledově chladným a pokračoval „solidním“ c6 a Ve8. Míša se ale svého zabijáckého instinktu lekl a vše vyměnil. V koncovce již výhodu nalézt nedokázal.

Znalost čtverce potvrdil Vašík, když se po zpackaném zahájení dokázal dostat do všelijaké koncovky. Soupeř se v této koncovce začal slušně přehrávat. Tohoto vývoje událostí Vašek využil a následně došel pěšcem do dámy.

Hůře se ale vedlo hráčům s nejvíce body. Tobík si nevěděl s pozicí ze zahájení rady a prohrál téměř bez boje. Jáša nezvládl kritický moment partie. V pozici, kde partie ještě mohla dopadnout jakkoliv, uvěřil korektnosti útoku soupeřky a partii rychle prohrál. Cenné zkušenosti.

Jáša u analýzy

Hrdinou kola se stal Honzík Síleš. Potvrdil svoji bilanci s titulovanými hráčkami, když naprosto přejel slovenskou WCM. Ke konci partie nemohla mladá Slovenka využívat ani svoji sedmou řadu. Následná taktická bomba vedla k vítězství našeho borce.

Výborně hrající Týna svého silného soupeře naprosto přehrála. Získala věžovku se čtyřmi pěšci více. V tom byl ale kámen úrazu. Váhala tak dlouho, kterého z nejmenších šachových bojovníků proměnit v dámu až nakonec spadla. Její soupeř se ale ukázal jako gentleman a dal partii za remízu. A potom, že gentlemani umřeli.

Týna s frýdeckým gentlemanem.

Na šachy se ale velmi rychle zapomnělo při odpoledních hrách. Lístky do tomboly byly takové lákadlo, že veškerá únava z dětí rychle odpadla a snažily se zadané disciplíny zvládnout co nejrychleji. Ceny pak vyhráli Pája Zemen a Verunka Myšková. Největší hvězdou odpoledního programu byl ale bezesporu novopečený trenér Marek Otruba. Jako nedobrovolný dobrovolník byl na podiu rozsekán a zapálen. Jen o vlásek unikl věčné slávě.

V nedělních kolech půjde o všechno. Držte palce!

 

Tadeáš Baláček & Marek Otruba

 

PS: další fotky najdete zde: https://babata1105.rajce.idnes.cz/odpoledni_hratky_ve_Frydku/ popřípadě zde: https://babata1105.rajce.idnes.cz/Frydek/

2 komentáře

  1. Milan napsal:

    Opět díky za vtipný článek! Moc jsme se pobavili!

  2. Jarda napsal:

    Ahoj Tadeáši,
    šťastnou cestu domů a díky za poutavé články.
    Jarda

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *