Říčany na Mistrovství Čech v kategoriích HD8 a HD10

Mistrovství Čech v kategoriích HD8 a HD10 probíhalo v malebném prostředí přehrady Seč ve dnech 15.-17.10.2010. Turnajů v obou kategoriích se zúčastnilo 100 hráčů a hráček. Za Říčany bojovalo devět mladých šachových nadějí.

V kategorii HD 10 reprezentovali Říčany čtyři hráči – Míša Pastrnek, Kája Chwistek, Marek Otruba a Julinka Vilímová. Všechny říčanské desítky bojovaly ze všech sil, až figurky létaly vzduchem. Turnaj byl celkem náročný, hrálo se 9 kol, která byla rozložena do tří hracích dnů. Hráči byli hodně vyrovnaní a o výsledném pořadí rozhodoval doslova každý půl bodík a pomocné hodnocení. O vítězi se rozhodlo až v posledním kole, které přisoudilo Míšovi první místo zásluhou nejlepšího pomocného hodnocení, protože hrál utkání s osmi hráči, kteří se umístili do 15. místa. Káju by jeden bod navíc posunul z pátého místa až na první místo, při zisku půl bodu navíc by rozhodovalo o bronzové medaili pomocné hodnocení. Marka Otrubu by zisk šestého bodu katapultoval z 25. místa až na 12. pozici. Marek uhrál body i s hráči, kteří mají ELO a je smůla, že se nepovedlo přidat ještě nějaký ten bodík. Trochu smůly měla Julinka Vilímová, které chyběl jeden bod v posledním zápase na 1. místo a půl bodu k zisku stříbrné medaile, v turnaji dívek skončila na krásném 4. místě. Protože Julinka porazila i ELO hráče, je určitě dalším říčanským talentem. Dravé „desítky“ (Michal Pastrnek, Karel Chwistek, Marek Otruba) trenérky Lucky Řeřábkové mají velký potenciál a doufáme, že příště zase ukážou, co v nich je.

V kategorii HD8 hrálo za Říčany 5 hráčů – Karolína Kořenová, Pavel Kurek, Marek Chwistek, Jakub Hejna a Lukáš Vitvar. Osmičky měly turnaj také náročný, protože 9 utkání muselo být odehráno pouze ve dvou hracích dnech. Nádherné 1. místo v kategorii dívek obsadila Karolína Kořenová, která zřejmě půjde ve šlépějích své maminky – šachové mistryně. Pavlik Kurek obsadil hezké 18. místo, přičemž jeden další bod by ho posunul až na 12. pozici. 25. místo Marka Chwistka je obrovský úspěch, protože Marek hrál teprve svůj druhý šachový turnaj. Na 33. místě skončil Jakub Hejna a Lukáš Vitvar byl na 36. místě.

Pokud se ohlédneme za organizačním zabezpečením turnaje, musíme organizátory za vše jen a jen pochválit. Turnaj byl po všech stránkách dobře zabezpečen a proběhl bezproblémově, protože během celého turnaje nebyla podána žádná námitka. S ubytováním, stravováním a hracími prostory bylo vše v pořádku nebo alespoň my jsme byli spokojeni. Průběh zápasů na prvních třech šachovnicích v kategorii HD10 byl přenášen na internet, což bylo pro nás novou šachovou zkušeností.