Říčanská mládež bojovala na mistrovství ČR

O víkendu skončilo v Koutech nad Desnou mistrovství republiky mládeže, kterého se zúčastnila i početná výprava z Říčan. Největšího úspěchu v mládežnických kategoriích dosáhla zásluhou šestého místa Tobiáše Presslera v kategorii do desíti let. V tomtéž turnaji se zaskvěl v úvodních kolech i Jáchym Němec, ale tři porážky za sebou ve čtvrtém až sedmém kole ho stály lepší umístění. Dobře si ve „dvanáctkách“ vedl i druhý Jáchym z říčanské výpravy – Šmolík, jenž do posledního kola mohl myslet na medaili, ale ani on na cenný kov nedosáhl. Medailové ambice tak nakonec zachraňoval v Openu „A“ alespoň čtvrtý nasazený Martin Vystrčil, který obsadil pěkné třetí místo. A jak si vedli ostatní? Jak jejich výkon ohodnotil šéftrenér Stanislav Stárek? 

Jak bylo již v úvodu zmíněno, v desítkách se Říčanským dařilo. „Jáchym Němec zahrál skvěle první tři kola, porazil prvního nasazeného Brožku, ale problém přišel v kole čtvrtém, kdy měl lepší pozici a zahrál nepřesný plán a prohrál,“ smutnil kouč a rovnou prozradil, co by mělo vést k tomu, aby se příště Jáchym umístil lépe. „Je třeba zapracovat na psychické odolnosti, pak si bude jezdit na MČR pro medaile,“ viděl Standa jeho budoucnost optimisticky.

O něco lépe v konečném zúčtování skončila další naděje říčanského šachu. „Tobiáš Pressler skončil šestý, což bychom před turnajem všichni brali,“ uvedl trenér.  „Tobík to klidně mohl celý vyhrát, ale bohužel hraje furt rychle, což je zkrátka rozhodující element v napínavých chvílích,“ uvedl v hodnocení pro klubový web.  „Oba chlapci jsou velká šance pro náš klub,“ vyzdvihl Standa talent a potenciál obou mladých šachistů.

Tobiáš Pressler (D10).

V dámských desítkách se prala Veronika Myšková. Bohužel se jí turnaj tolik nevyvedl, jak by si sama asi přála. „Verunka je moc zbrklá a hodně se to v ní pere. Chyby, co dělala, si nedokážu moc dobře vysvětlit,“ hledal trenér Stárek marně odpověď na to, proč její výkony byly hodně proměnlivé. „Zkušenosti s vážným šachem jí hodně chybí,“ doplnil možné vysvětlení.

Ve starší kategorii D12 bojovaly Laura Sehnoutková a Lucie Glasbergerová. Obsadily konečné 23. a 30. místo. „Laura a Lucka odehrály podobný turnaj, ale Laura má velký šachový potenciál a další práce snad přinese úspěch. Lucka to pojala spíše rekreačně,“ konstatoval Stanislav Stárek. V tom samém, ale chlapeckém turnaji, se objevil Jáchym Šmolík. „Jáchym ho odehrál skvěle, prohrál tři partie, které mohl vyhrát a hlavně ta poslední, která byla hodně vyhraná, ho bude dlouho mrzet, protože mohl skončit bronzový. Jáchym potřebuje zapracovat na paměti a potom také bude moci na MČR jezdit hrát o top umístění,“ pochválil ho kouč Říčanských.

Jáchym Šmolík (H12).

Do dámského turnaje do šestnácti let byly vkládány velké naděje, dalo se totiž tušit, že by jedna z reprezentantek extraligového výběru mohla překvapit. Nakonec se ale tak nestalo. To mrzelo i Standu. „No… Tady je to asi takové nijaké, výkony zkrátka špatné,“ hlesl šéftrenér. „Julie sice mohla poslední zápas vyhrát a skončila by třetí, ale bylo by to vážně nezasloužené. Je znát, že děvčata už mají úplně jiné priority,“ dodal.

Kristýna Otrubová (D16).

Celkově Stanislav Stárek vyzdvihl náročnost jednotlivých turnajů a poukázal, že právě zkušenosti jsou to, co by mohlo jednotlivé děti posunout ve výkonnosti vpřed. „Dětem tenhle týden určitě hodně dal a mě zase poukázal na čem pracovat. Určitě je potřeba se zamyslet a diskutovat o tom, jak regulovat rapidy a zkusit hrát více openů,“ nadnesl myšlenku, že by se mladí šachisté měli možná více věnovat delšímu hracímu tempu, než tomu je dosud.

Martin Vystrčil veze bronz

Pro mládežníky starší či ty, co se nekvalifikovali, byly v Jeseníkách určeny Openy „A“ a „B“.  Zde zachraňoval medailové ambice Martin Vystrčil, který skončil po remíze v posledním kole s pozdějším vítězem Jakubem Šafaříkem nakonec třetí. Přesto Standa jeho výkon hodnotil opatrně. „Martina má sice větší potenciál, ale nemá motivaci, kterou by to chtělo,“ nastínil, že v případě většího snažení by se mohl příště umístit třeba lépe.

Další z Říčanských, Marek Otruba, skončil na solidním sedmnáctém místě. „Marek má problémy s časem, nehraje zle, ale musí ještě makat,“ upozornil na nedostatky v jeho hře Standa. Sourozenci Tereza a Martin Novotní pak získali v turnaji shodně po čtyřech bodech. Tadeáš Jiroušek za nimi zaostal o půlku bodu„Terka měla dobrý turnaj a mohlo to být ještě lepší, ale také je třeba trochu zlepšit koncovky. Martin a Tadeáš – ani jednomu se turnaj moc nepovedl. Tadeáš hraje šachy hodně pro zábavu, což je také vítáno,“ ohodnotil reprezentaci v A turnaj. V béčku Openu zastupoval oddíl Jan Síleš. „Honzík byl sbírat zkušenosti, ale moc pracovat se mu nechce, snad to přijde,“ dodal smířlivě říčanský kouč.

Říčanská výprava na výletě.

Standa Stárek i na základě výsledků z Koutů nad Desnou rozhodl o sestavě pro extraligu. Tu si výkony zajistili Vystrčil, Otruba, Rastočný, Novotný, Vilímová a Novotná.

Kompletní výsledky naleznete ZDE.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *