Půlkulatá holomajzna

Jen týden po Memoriálu Františka Říhy se v sále KC Labuť konal další turnaj. Nyní se ale jednalo o záležitost, která ve světě nemá příliš mnoho konkurence. Hrál se totiž Říčanský dvojblesk alias holomajzna. Tedy turnaj dvojic, kde v jednom kole hraje hráč proti oběma soupeřům zároveň, tj. za jedno kolo tým odehraje 4 partie. To vše v tempu 7min + 2sec za tah, což je na jednu stranu poměrně hodně, na druhou stranu na přídavku dvou vteřin se jen tak tak dá dohrát jedna vyhraná koncovka. A teď si zkuste dvě.

Turnaj se dá nazvat ledajak – unikátní, netradiční, zajímavý, neseriózní, nepochopitelný. Každopádně za tím vším se skrývá totožné jádro pudla – pobavit se, zahrát si šachy a uniknout z všedního světa rutiny a monotónnosti (já osobně unikal před státní zkouškou z mikroekonomie). Filosoficky smýšlející jedinci v turnaji zajisté naleznou i přidanou hodnotu: oproti normálním šachovým partiím zde přibývají další důležité herní prvky, které člověk může uplatnit i v běžném životě. Je potřeba zvládat víc věcí na jednou (i když nejste žena), protože dnešní svět je tak hektický, že s jednou věcí si nevystačíte. Dále je potřeba umět se rozhodnout nejen jak hrát, ale kdy stále pokračovat v obou partiích, kdy jednu partii „zahodit“ a soustředit se plně na vyhrávání druhé nebo kdy se soustředit na jednu, ale na druhé stále něco tahat, abyste rozptylovali soupeře a pomáhali tak svému spoluhráči na druhé straně stolového kříže. Jinými slovy jak rozvrhnout síly (a hlavně čas) a kdy opustit potápějící se loď.

Po krátkém článek-nafukujícím úvodu se konečně můžu věnovat samotnému 5. ročníku turnaje. Z nějakého důvodu je historie turnaje spojená s číslem 25, protože ve 3 z 5 ročníků se turnaje zúčastnilo 25 dvojic, což je dle mého názoru solidní účast, která se blíží i maximální kapacitě sálu. Účast 25 dvojic se tedy dá nazvat rekordní. Ona ale letos opravdu rekordní byla – počtem dvojic sice „jen“ vyrovnala rekord z minulých let, ale letos jsme hostili nejsilnější dvojici v historii. Dvojice Vojta Plát – Vašek Svoboda s průměrným elem 2494 bude v budoucnosti jen těžko překonatelná, a to nejen ratingově, ale i herně, jelikož Vojta uhrál neuvěřitelných 22 ze 22 bodů.

Holomajzna Plát - Svoboda

Plát – Svoboda v prvním kole jen tak tak porazili vlašimské naděje, ale poté již nenechali nic náhodě

Hned za vítěznou dvojicí se umístil trojnásobný vítěz Tomáš Vojta se svým novým parťákem Jirkou Rýdlem. Jejich druhé místo je nepopiratelně zasloužené, jelikož v osobních výsledcích skončili na druhém a třetím místě. Třetí místo brala polodomácí dvojice Tadeáš Baláček – Standa Stárek, čímž se alespoň jedním hráčem dostal domácí klub na stupně vítězů. To ovšem neznamenalo, že by se domácím nedařilo. 4.-7. místo je tvořeno výlučně domácími hráči. Každopádně na titul Říčany stále čekají. Ten zůstal doma jenom napůl v roce 2013, kdy členem vítězné dvojice byl Honza Šťastný.

Holomajzna Vojta - Rýdl

Vojta – Rýdl v souboji ve vlašimském derby

Holomajzna Stárek - Baláček

Stárek – Baláček proti říčanské zkušené dvojici Říha – Straka

Turnaj proběhl, kromě o 15 minut pozdějšího začátku, bez jakýchkoli komplikací v dobrém tempu, přátelské atmosféře a všichni odcházeli domu spokojeni. Jak již bylo řečeno v úvodu, holomajzna je skvělý způsob, jak se odreagovat a bavit se šachy trochu jiným než konvenčním způsobem. Kdyby si náhodou někdo stále myslel, že to s šachy nemá téměř nic společného, tak bych doporučil zúčastnit se – minimálně jako divák. Na prvních stolech se pravidelně stávalo, že po partii se partie rozebíraly! Při rozborech lze navíc v tomto turnaji využít i neprůstřelnou omluvu chyb: „…no jo, vždyť je to holomajzna!“ Osobně jsem touto formulí zakončil snad každý rozbor.

Děkuji všem, kteří se zúčastnili, za účast, všem, kteří pomáhali s přípravou, za pomoc a těším se zase za rok. Jak jsem říkal při zahájení: „Jsem rád, že vás taková blbost stále láká.“

Fotky vítězů naleznete na našem facebooku.

Obsáhlou fotogalerii naleznete zde.

Konečné výsledky naleznete zde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *