Derby s Vlašimí skončilo nerozhodně

Osmé kolo krajského přeboru družstev přineslo další ze zdánlivě nekonečného řetězce soubojů družstev Říčan a Vlašimi. Posuďte sami – v této sezóně jsme se již utkali ve druhé lize (Říčany A 4,5:3,5 Vlašim A), v kraji (Říčany B 2,5:5,5 Vlašim C), v regionální soutěži (Říčany I 4:1 Vlašim D) a v extralize mládeže (Říčany A 0,5:5,5 Vlašim A). Na programu ještě jsou souboje Říčan H a Stříbrné Skalice B v regionální soutěži proti vlašimskému déčku a souboj rezerv v první lize mládeže. Ufff 🙂 Naštěstí se vždy jedná o zápasy v duchu přátelské rivality, žádná Sparta proti Slavii.

Pro mě jako kapitána přišlo první vítězství již v sobotu. Po několikadenním martýriu se až v odpoledních hodinách den před zápasem rozhodlo, že pojedeme v plné sestavě. Velké díky patří Jardovi Říhovi, který si jistě představoval trávení soboty jinak, než suplováním telefonní ústředny a hlavně Jirkovi Pilnému, který i přes zdravotní komplikace svolil, že nastoupí. V neděli jsme tak do Vlašimi vyrazili v silné sestavě Kuba Vaculík, Tomáš Skalický, Martin Krejčí, Jiří Pilný, Jan Kolašín, Tomáš Vavřinec, Franta Havlík a věčně mladý Jan Skácel. Na místě jsme zjistili, že domácí sestava postrádá obávané Mejzlíky a rázem jsme byli v roli papírových favoritů. Kdo by to ještě v sobotu dopoledne řekl.

Průběh zápasu

Že by se ale zápas zpočátku vyvíjel v náš prospěch, to nemohu říct. Hrdina předešlého zápasu Franta Havlík zahrál v urychleném drakovi předčasné a6, čehož Stanislav Vávra správně využil skokem koně dopředu. Nejsem expert na sicilskou, ale když má po teprve jedenáctém tahu bílý velkou rošádu, krásného koně na d5 a aktivní dámu proti pěšcové struktuře a6, d6, f6, g6 a žádné vyvinuté figuře, není to radostný pohled. Naopak mírný optimismus vyzařoval z pozice naší opory Tomáše Skalického, který proti Robinu Hrdinovi brzy dosáhl příjemnější technické pozice. Na jedničce probíhal souboj odlišných váhových kategorií mezi Kubou a Nelou Pýchovou (oba aktéři na úvodní fotce) a stejně jako na trojce v podání Martinů Krejčího a Horáka se důkladně přemýšlelo již od zahájení. Koneckonců kdo zná naše borce, překvapen nebude.

Já jsem usedl černými proti hlavnímu tvůrci vlašimského zázraku Ondřeji Matějovskému, jehož volba výměnné francouzské mě nemile překvapila. První těžké rozhodnutí mě tedy čekalo až když byla Janu Skácelovi nabídnuta remíza. Pan Skácel přináší do našeho týmu kromě stabilního přísunu bodů (tuto sezónu nepoznal prohru!) i spoustu vtipů a zábavných historek, ale rozhodl jsem se být tvrdý a opatrně jsem doporučil, aby pokračoval. Brzy se to ukázalo jako správné rozhodnutí – pan Skácel mi přišel poděkovat se slovy, že by remízu vzal, ale takhle jsem ho donutil vyhrát 🙂 V koncovce, která objektivně lepší nebyla, se projevila kvalita našeho borce. Ondřej Staněk postupně zvolil špatný postup, dopřál bílému jezdectvu opěrné body a nakonec ztratil figuru.

skacel_stanekPozice po 33. tahu černého. Jan Skácel nabízenou příležitostí nepohrdl a 34.Jc4+! se ziskem koně zahrál

Ostatní pozice se mezitím začaly také vyjasňovat. Tomáš bohužel přehlédl jedinou taktickou možnost, kterou soupeř v partii měl a místo lepší pozice, kde by bílé těžké figury hrály prim, partie skončila remízou. Vadit nám to ale moc nemuselo. Tomáš Vavřinec zareagoval na nepříjemnou sérii tří proher skvělým výkonem, postavil oblíbené domečky a začal Honzu Fialu brzy přehrávat. Na zisk pěšce se pokusil černý reagovat obětí figury. V jeden moment se mu to mohlo vyplatit, naštěstí pro nás toho nevyužil a Tomáš mu již další šanci nedal. Partii zakončil matovým útokem v době, kdy měl již dámu, střelce a věž proti samotné dámě. Jirka Pilný nastoupil s nepříjemnou ozdobou kolem krku proti domácímu kapitánovi Patriku Pýchovi. Jiřího typický Londýn vypadal zpočátku vyrovnaně, ve střední hře měl ale černý možnosti, jak uchopit výhodu. Patrik jich nevyužil a ve 25. tahu byla vyjednána remíza. Když jsem si teď partii přehrál, musím být víc než rád. Pokud je zápis správně, a že by měl být, vzhledem k tomu, že partie zapisoval Patrik, tak remízu podepsali po hrubé chybě bílého.

pilny_pychaZávěrečná pozice partie Pilný – Pýcha. Černý nyní mohl zahrát 25…Dxc6! a po 26.Jxf6+ Sxf6 27.Sxc6 Vd3! stát výborně. Na případné 29.Dc1? by přišlo Sxb2!! s vyhranou pozicí pro černého.

EDIT – podle Patrika byla remíza uzavřena již po 21. tahu. pozice na diagramu je tedy výsledkem domácí analýzy. Z výchovných důvodů ji tu ale nechám.

Domácí Martin překvapil bílými v Grünfeldovi našeho Martina brzkým h4. Černý se brzy dostal do nepříjemné pozice, ze které se posléze mohl dostat, ale bohužel nabídl výměnu dam na nesprávném poli a po další nepřesnosti ztratil kvalitu. Tu Horák přesvědčivě uplatnil a zaslouženě vyhrál. Zbylé partie se tedy hrály za stavu 3:2 pro nás. Franta Havlík hororový začátek s odřenýma ušima přežil a ve střední hře dokonce mohl v jednu chvíli stát lépe. Pozice to však byla složitá, není se tedy proč divit oboustrannému nevyužití šancí. Poté, co Franta uzmul ve 27. tahu pěšce, mohl hned prohrát.

havlik_vavraNašli byste pěknou kombinaci za bílého? Tady je – 28.Vg7+! Vxg7 29.Vxg7+ Kxg7 30.Dxe7+ Kh8 31.Df6+ Kg8 32.Dxe6 + s dobráním věže a pokračujícím útokem (podle stroje mat ve 20 tazích)

Bílý toho nevyužil a po 28.Vxg8 Vxg8 29.Vxg8 Jxg8 30. Da3 přešel do koncovky, kde měl příjemnější hru, ale rozhodně to nebylo jednoznačné. Postupně však Frantu přehrál a po dlouhém boji zvítězil. Zápas se tedy rozhodoval u mě a Kuby. Ve výměnné francouzské jsem se rozhodl pro velkou rošádu, aby nebyla nuda. Závody opačných rošád se nekonaly, brzy jsme vyměnili dámy, věže a vznikla koncovka s párem jezdců na obou stranách. Díky lepší pěšcové struktuře a časové převaze jsem dosáhl lepší pozice, která byla při přesné hře pravděpodobně vyhraná.

kolasin_matejovskyNyní jsem mohl 40…Kd7! Dále bych si udělal volného a pěšce a i díky soupeřovu dvojpěšci se mi to zdá po analýze vyhrané.

V pozici na diagramu jsem bohužel v nechvalně známém 40. tahu (na to se nemohu vymlouvat, času jsem si nechal dost) zahrál králem dopředu – 40…Kf5? a nalezl si tak do vidliček. Po výměně obou jezdců jsem do toho ještě dlouho smutně koukal, ale nic již vymyslet nešlo. Za stavu 3,5:3,5 měla rozhodnou asi nejzajímavější partie ze všech mezi Kubou a Nelou. Kuba se, jak je jeho dobrým zvykem, dostal brzy za cenu dlouhého přemýšlení do horší pozice. Nela se dokonce, podle informace z vlašimského webu, poprvé v životě rozhodla pro (pochybnou) oběť figury a partie dostala nový rozměr.  Po dalších zápletkách nastala následující koncovka.

cuda_nelaPozice jak řemen!

Co si o tom myslet? 🙂 No, někde to asi Kuba na výhru mohl hrát, dokonce bílé sebral v dalším průběhu hned tři dámy! Partie a stejně tak i zápas nakonec skončila asi zaslouženou remízou. Kdybych měl víc vlasů, trhal bych si je. Jako kapitán jsem již po několikáté v sezóně nevyužil své šance a připravil tak tým o body.

Střed tabulky tak zůstává velmi vyrovnaný. Těšit nás může situace v druhých ligách, kde to nevypadá na sestup většího počtu středočeských družstev. Pokud nenastane nějaký kolaps věřím, že krajský přebor uhájíme. Ambice na začátku sezóny byly ale někde úplně jinde…

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. TJ Neratovice B 6 1 1 19 42.0 34
2. JOLY Lysá nad Labem E 5 2 1 17 37.0 24
3. TJ Spartak Vlašim C 5 1 2 16 36.5 26
4. Šachklub města Dobrovice A 3 4 1 13 35.5 24
5. Caissa Úholičky A 3 3 2 12 31.0 20
6. TJ Spartak Vlašim B 3 2 3 11 34.0 24
7. Klub šachistů Říčany 1925 B 3 2 3 11 31.0 19
8. DDM Sokol Nymburk A 2 3 3 9 29.0 16
9. Sokol Mladá Boleslav B 2 3 3 9 28.5 19
10. ŠS Kostelec nad Č. lesy A 2 2 4 8 30.0 18
11. TJ Kralupy nad Vltavou A 2 0 6 6 26.5 19
12. ŠK Zdice A 0 1 7 1 23.0 9

Na závěr drobné vysvětlení, proč přicházím s článkem až nyní. Když jsem byl jmenován kapitánem, měl jsem v plánu psát reporty po každém kole. Zrovna jsem končil s prací na Šachovém svazu, času jsem měl tedy dost. Jak už to tak u mě bývá, odhodlal jsem se k tomu až nyní, kdy mám novou a nejen časově náročnou práci. Přesto věřím, že se mi brzy podaří sepsat článek s popisem dosavadního průběhu sezóny. Že je o čem psát, to si můžete být jisti.

Přebor Středočeského kraje na db.chess

 

3 komentáře

 1. Patrik Pýcha napsal:

  Moje partie s panem Pilným skončila už po 21. tahu bílého. Když jsem partii ťukal do počítače, natahal jsem si tam nějaké varianty a omylem je uložil i s partií. 🙂 Nic se nemění na tom, že jsem stál na konci dobře a s ubývajícím časem jsem zbytečně zpanikařil. 🙂

 2. Maťa napsal:

  Pěknej článek! Souhlasím s tím, že jezdcovka je po 40…Kd7 s dalším c6 za mě prohraná. Záchranu jsem zkoušel hledat už v neděli večer za pomoci Tomáše Vojty a nejlepšího hráče KP Iva Hradeckého 🙂 (http://chess-results.com/tnr239371.aspx?lan=5&art=4&wi=821) a pak ještě včera s Nelou Pýchovou a Anežkou Vlkovou, nikdo mi ale neporadil, tak to tak asi bude 🙂 . Co se týče případného sestupu, tak tam jsou nejspíš jakékoliv obavy zbytečné, pravděpodobně sestoupí jen jeden tým a Zdice mají pouhý bod… Jinak také máme v RSE Pravonín, takže těch derby bude za rok ještě víc… 🙂

 3. Jarda napsal:

  Ahoj,
  sobotní akce mne natolik vyčerpala, že jsem nyní doma s teplotou. Hezký článek, musím s mládeží zapracovat, aby psali také o našem skoro skvělém éčku.
  Jarda

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *