Bravo! Mládež slaví historický postup do finále extraligy

Dorosteneckému družstvu se povedlo poprvé postoupit do bojů o medaile. Po dramatickém průběhu jsme v posledním dvojkole základní části porazili obhájce titulu OAZU Praha i Desko Liberec dvakrát 3,5:2,5. Nutno dodat, že s pořádnou dávkou štěstí.

Ale pěkně od začátku. „Sezóna začala velice důležitým zápasem s Bohemkou, který se přeléval ze strany na stranu. Nakonec skončil 3:3, což byl relativně zasloužený výsledek. Dále jsme lehce podlehli Klatovům (6:0, pozn. red.), porazili Kobylisy (3,5:2,5) a Buštěhrad (4,5:1,5). Vypadalo to velice slibně, stačilo porazit Vlašim a jsme v Áčku. Zápas s Vlašimí ukázal, že naše nervy nejsou na dobré úrovni, což byla příčina velké prohry a naše šance na postup do finále A pomalu zhasla, ale jen pomalu,“ okomentoval úvodní kola trenér Stanislav Stárek. Nyní již k tomu nejdůležitějšímu.

Výhra nad mistry aneb jednotažek se nebojíme

V sobotu 21. ledna jsme tedy jeli do Prahy z páté pozice, pouze o skóre za Bohemians na posledním postupovém místě, ale čekal nás obhájce titulu OAZA Praha a relativně slabší Desko Liberec. Jako první naši dorostenci usedli proti domácím. Začali jsme poměrně dobře. Kristýna Otrubová překvapila bílými Kamilu Němcovou v holandské tahem 2.e4 a již v pátém tahu stála lépe. Poté ale zbytečně uzavřela pozici, soupeřka se v netradiční struktuře orientovala lépe a zaslouženě zvítězila. Opačně se vyvíjela situace na druhé desce. Host z Grygova se správným vkusem na výběr střední školy Jáchym Bareš nejenže bílými ve skotské nic nezískal, ale dokonce přišel o pěšce. Michal Jelínek, se kterým se zná z tábora v Domašově, při realizaci nevypadal jako hráč, který již překročil hranici ela 2200 a Jáchym partii úspěšně dovedl do remízové věžovky.

Naději nám vrátil Marek Otruba, který proti Karin Němcové pomstil sestru v sourozeneckém dvojboji. Marek brzy díky jednoduché taktice přešel do koncovky těžkých figur s pěšcem víc a aktivnější hrou. Postupně vyměnil jeden pár věží, získal druhého pěšce, pohrozil matem a zvítězil. Skvělý výkon našeho borce! Zápas se pro nás vyvíjel velmi dobře. Na třetí šachovnici domácí Filip Nový ve francouzské vyměnil dámy a získal dvojici střelců za rozbitou pěšcovou strukturu na dámském křídle. Jiří Vrecion musel být po zahájení velmi spokojený. V jednu chvíli mohl získat pěšce, ale nepokračoval nejpřesněji a partie skončila remízou.

Rozhodovalo se tedy na první a páté šachovnici. A že to byly nervy. Náš lídr Martin Vystrčil čelil černými jednomu z papírově nejsilnějších hráčů soutěže Petru Hollanovi s ratingem přes 2300 a titulem FM. Rozehrála se královská indická, bílý zvolil variantu s fiančetovaným střelcem a malou rošádou, kde se černému obtížně hledá aktivní hra. Martin tedy, jak je jeho dobrým zvykem, zalezl na poslední dvě řady a čekal, jestli soupeř nepřepne strunu. A taky že ano! Ve snaze rozlousknout obranné valy Hollan obětoval figuru. Poté ale nenalezl přesné pokračování, zato Martin ano a pozice se transformovala v boj tří figur proti věži a střelci a posléze střelce a jezdce proti věži, kde měl bílý nebezpečného volného krajního pěšce. No a přišel další zvrat. Martin neopatrně skočil jezdcem, načež musel obětovat střelce a rázem se hrála koncovka věž a dva pěšci proti jezdci a čtyřem pěšcům. Další na řadě s hrubkou byl bílý, který si také nechal utéct pěšce. Naštěstí to byla pověstná poslední chyba, Martin si tak připsal cenný skalp a zajistil minimálně remízu.

vystrc_hollanPartie Hollan – Vystrčil po 61…Je5+. Bílý se měl smířit s remízou a ustoupit na e2. Místo toho přišlo 62.Ke4?? a po 62…e2! stojí černý na výhru.

Trenéři byli rázem o pár let starší a to je to nejhorší teprve čekalo. Julie Vilímová zasedla proti starému známému nejen z táborů v Domašově Zdeňkovi Lhotskému (původem z Grygova si nemohu odpustit drobnou propagaci, na táboře Richarda Biolka bylo alespoň jednou hned osm protagonistů zápasu). Na 1.d4 reagovala tahem g6 a ze zahájení získala příjemnou pozici. Následovalo několik změn v hodnocení pozice a bílý postupně dosáhl objektivně vyhrané pozice. Kouzlo mládežnického šachu se opět projevilo, rázem se hrála na první pohled jasně remízová koncovka.  A pak to začalo. Julča vyrazila králem do boje a stála na prohru. Zdena si vzal pěšce místo koně a stál na prohru. Julča si vzala zbytečného pěšce a byla to remíza. Julča špatně uhnula králem a stála na prohru… Takhle to chvíli pokračovalo a vše vygradovalo v 75. tahu, kdy Julie přežila hrozbu jednotahového matu. Po chvíli následoval šach na poslední řadě, na který bílá odpověděla silným b1D+ a poslední partie celého kola skončila remízou. Trénování mládeže je nedoceněné řemeslo!

julca_zdenoV této pozici byl bílý na tahu a přesto partie skončila remízou…

Ztráta figury? Nikoliv! Vítězná kombinace

Po mizerném obědě (pro některé – chudák Jirka – dokonce žádném) v místní balkánské pizzerii zasedli naši hrdinové proti Liberci. Papírově to bylo zhruba vyrovnané, ale po předchozí infarktové výhře jsme byli plni optimismu. Bohužel si nepamatuji jak jednotlivé partie šly za sebou, tak to vezmu od jedničky. To nejdůležitější tak zůstane na závěr. Zlatým oříškem ověnčený Jiří Liška nasadil proti Martinovi ruskou obranu. Z počátku byla pozice v rovnováze, pak si ale Martin nechal nešťastně svázat figury, čehož černý po drobných zápletkách využil k zisku kvality a pěšce a zaslouženě vyhrál. Tato partie se bohužel vůbec nepovedla. To Jáchym stál proti Marku Sýkorovi špatně již od zahájení. K dalšímu průběhu bohužel moc nepovím, snažil jsem se alespoň trochu věnovat práci a v databázi je partie asi špatně zapsaná. Jinak si nedovedu představit, že by bílý hned několikrát odmítl zisk figury. Partie skončila výhrou bílého, na prvních dvou deskách tedy pro nás nula bodů.

Hladový Jiří Vrecion rozehrál anglickou hru, ukořistil pěšce, správně ho při odrážení pokusu o útok vrátil a v koncovce jezdce proti špatnému střelci dokázal, že si ten oběd přece jenom zasloužil. Těsně před koncem se tedy dopustil jedné chyby, která mohla vést k vypuštění výhody, ale to mu odpustíme. 2:1 pro Liberec. Marek na čtvrté jako jediný čelil silnějšímu soupeři než dopoledne. V Grünfeldovi dokázal, že roste ve velmi dobrého hráče. V celé partii nedal bílému šanci na získání výhody a přešel do koncovky dam a černopolných střelců. Dokonce to opticky vypadalo, že by mohl usilovat o výhodu, ale nakonec uzavřel s Jiřím Vitákem zaslouženou remízu.

O pozitivní výsledek zápasu se tentokrát postaraly naše slečny na zadních šachovnicích. Rychlou výhru si připsala Julie, ale tedy na úplnou pochvalu to není. Soupeř si již v desátém tahu nedal pozor na klasickou oběť střelce na h7, kterou trenéři vštěpují dětem již od mala. Julča bohužel nevyužila toho, že má koně na skvělém poli e5, odkud brání ústupu krále na g6 a nepochopitelně ho ještě před obětí vyměnila za komparzistu na c6. Černému se naštěstí ústup králem dopředu zdál asi moc odvážný, místo toho si na sebe ještě otevřel sloupec h. Pěknou oběť věže už Julie našla a efektně zvítězila v miniaturce. Hrdinkou zápasu se poněkud svérázným způsobem stala Týna. Proti Agátě Huškové byla velkou favoritkou a ze zahájení získala bezpečnou hru proti zablokovanému izolovanému pěšci. Postupně soupeřku přehrála a po třicátém tahu získala výraznou výhodu. V jednu chvíli dokonce mohla jednoduše získat dámu. Bohužel to nenašla, zato našla tah Sxc3, který vedl do koncovky s figurou méně. Ještě větším šokem pro všechny přítomné ale byla reakce soupeřky, která se místo výhry vzdala! A to jsme si mysleli, že zápas s Oazou nic nepřekoná… No, stěžovat si nebudeme 🙂

tynino komboTřetí z nervydrásajících momentů. Poslední tah černé byl Sxc3. A bílá se vzdala…

Konec dobrý, všechno dobré! Výhra nad úřadujícím mistrem se počítá, ještě cennější je ale premiérový postup do finále A. Tam si odnášíme ze základní skupiny tři body za výhru nad Oazou. Z moravských celků nás čeká Staré Město, Polabiny, Frýdek-Místek a Orlová. Na boj o medaile to moc reálně nevypadá, ale vždy je příjemnější se bez nervů snažit o překvapení proti silnějším soupeřům, než se strachovat o udržení v roli favorita.

Trenér Standa Stárek mi odpověděl na pár otázek.

O klíčových momentech základní části

Klíčové momenty byly dva. První zápas, Týna hraje s Majdou Kořenovou a od začátku to vypadá na bod pro nás. Týna chybuje, ale soupeřka padá na čas v pozici, kde to již jinak vyhrát nešlo. Pak zápas vyrovnaný zápas s Oazou, kde Jula má jednoduchou remízu, dělá hrubku, soupeř nevidí jednotahový mat, Jula remízuje. Ufff. Oba tyto momenty mi ubraly tak pět let života – holky, mám to u vás!

Dokáže vyzdvihnou nějaké jednotlivce?

Celý tým! Jako jednotlivci moc ne, oni hrají jako tým! Jsem za to moc rád, na facebooku (nechvalně proslulá stránka Kobylisy memes, pozn. red.) proběhla konverzace ve stylu:“ Znáte ty hráče z Říčan?“ „Ani moc ne…“ To ano, ale oni hrají jako tým a mají výsledky. Děkuji!

Jaké máš očekávání před finále?

Moc velké nemám, budeme se snažit hrát každý zápas na plno, je to pro nás velký oddech, protože postoupit do finále A se Říčanům ještě nepodařilo. Zkusíme atakovat top5, ale cesta bude trnitá.

Na závěr bych chtěl poděkovat a poblahopřát Standovi, všem hráčům i dalším trenérům, kteří se na výsledku podíleli. Cesta práce s mládeží je možná složitá, ale určitě správná! Jen tak dál.

Partie – zde
Tabulka finále A – zde
Výsledky základní části – zde

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. Šachklub Sokol Klatovy 7 0 0 21 31.0 28
2. PROMAT OAZA Praha 4 1 2 13 26.0 21
3. Klub šachistů Říčany 1925 4 1 2 13 18.5 13
4. TJ Spartak Vlašim 4 0 3 12 26.0 24
5. TJ Bohemians Praha 3 2 2 11 19.5 15
6. Sokol Praha-Kobylisy 2 1 4 7 19.5 14
7. Desko Liberec 1 1 5 4 16.0 13
8. Sokol Buštěhrad 0 0 7 0 11.5 8

5 komentářů

 1. Milan napsal:

  Skvěle sepsáno, moc jsem se pobavil. M.

 2. Táňa Zlámaná napsal:

  Úžasné, jako bych tam byla. Všem moc gratuluji a držím palce.

 3. Kamila napsal:

  Jste moc šikovní! musely to být nervy! Jen tak dál 🙂 TÝME 🙂

 4. Stanislav Stárek napsal:

  Super článek, děkujeme za podporu!

 5. Evzen Pospisil napsal:

  Hezky napsano, skoda ze jsem to nevidel na zivo :). Drzim palce do finale!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *