112 králů a jejich družin ve Velkých Popovicích

112 králů a jejich družin ve Velkých Popovicích

56 šachovnic, 3 584 šachových polí, 112 králů, 112 královen, 224 střelců, 224 jezdců, 224 věží, 896 pěšců, 9 pohárů, 15 medailí, 15 diplomů, 15 dárkových tašek BONAVITA, produkty BONAVITA pro všechny účastníky, velká hromada cen, 112 chlapců a děvčat, cca 50 doprovodů (rodičů, trenérů, vedoucích kroužků atd.), pořadatelé, rozhodčí. Toto jsou základní fakta z historicky prvního dětského šachového turnaje Regionální žákovské ligy, který proběhl 17. 2. 2018 v Sokolovně ve Velkých Popovicích.

Dne 6. 1. 2018 jsme se na 6. kole žákovské ligy v Říčanech dozvěděli, že pro 7. kolo se hledá náhradní lokalita. A tak nás napadlo, proč by tou náhradní lokalitou nemohly být Velké Popovice. Ředitel Regionální žákovské ligy pan Havelka i lidé z Klubu šachistů Říčany 1925 (pan Říha, paní Jiroušková) nás v této myšlence podpořili a tak jsme mohli začít zjišťovat, zda bychom dětský šachový turnaj takového rozsahu mohli ve Velkých Popovicích uspořádat. S realizací turnaje nám velmi pomohli všichni lidé, na které jsme se postupně s žádostí o podporu obraceli. V prvních dnech se jednalo o pana Petříka z TJ Sokol Velké Popovice, členy Výboru pro rozvoj kulturního, sportovního a společenského života obce, starostu Velkých Popovic pana Ivana Boleslava, zástupkyni ředitele Základní školy paní Fuskovou. Díky podpoře těchto lidí jsme již během několika málo dnů mohli veřejně oznámit, že 7. kolo šachové Regionální žákovské ligy 2017/2018 proběhne ve Velkých Popovicích.

Všem moc děkujeme za podporu, bez které bychom tento turnaj nemohli uspořádat. Konkrétně děkujeme obci Velké Popovice za možnost využít pro turnaj prostory Sokolovny, TJ Sokolu Velké Popovice za poskytnutí a perfektní přípravu prostor pro uspořádání turnaje, Základní škole Velké Popovice za zapůjčení stolů pro turnaj.

Děkujeme panu Říhovi, paní Jirouškové a panu Stárkovi z Klubu šachistů Říčany 1925 za pomoc s přípravou hracích prostor a za pomoc při organizaci turnaje, jejich zkušenosti byly pro úspěšné pořádání turnaje podstatné. Děkujeme všem rodičům, kteří nám pomohli s úklidem stolů, židlí a pódiových schodů po skončení turnaje. Děkujeme též společnosti BONAVITA, která pro všechny účastníky turnaje věnovala vlastní produkty. Děkujeme obci Velké Popovice za finanční dar, který jsme použili na pořízení pohárů a medailí pro turnaj. Na turnajích Regionální žákovské ligy všichni účastníci dostávají drobnou cenu, děkujeme proto i ostatním dárcům, kteří věnovali finanční prostředky na nákup cen, případně ceny samotné: spolek Čtyřlístek Velké Popovice, restaurace Kozlovka, 5D Ateliér (zpracování kovů a kovovýroba), paní Bubeníková, paní Pavlečková, pan Pressler.

Ve Velkých Popovicích sice nezůstal žádný z pohárů ani medailí (tedy kromě zlaté medaile určené pro vítězku turnaje A, ta zůstala ve Velkých Popovicích pořadatelům na památku, jelikož Monika Strnadová na turnaj nedorazila), ale pořádající Klub šachistů Říčany 1925 přeci jen některé odvezl.

Tentokrát se žádná z dívek nedokázala v žádném turnaji probojovat mezi tři celkově nejlepší, všechny poháry tak obdrželi pouze chlapci, z říčanských borců je získali:

Václav Bartoš za 2. místo v turnaji A,

Bruno Brattoli za 1. místo v turnaji C a Filip Zíta za 3. místo v turnaji C. Všichni obdrželi i medaili za shodné místo v kategorii chlapců.

Děvčata z Říčan pak ještě v kategorii dívek přidala zlatou medaili v turnaji B – Laura Sehnoutková

a

bronzovou medaili v turnaji C získala Gabriela Vodičková.

Kolik „domácích“ borců se zúčastnilo turnaje a jak se jim dařilo? Za „domácí“ borce pro tento turnaj považujeme jednak žáky ZŠ Velké Popovice, tak i žáky ZŠ Kunice Michal Ulík a Václav Ulík, kteří ve Velkých Popovicích navštěvují šachový kroužek. Celkem se tak turnaje zúčastnilo 8 „domácích“ borců, všichni reprezentují Klub šachistů Říčany 1925, pro tento turnaj pro přehlednost ve výsledcích však mají uvedeno jako Klub/Místo „Velké Popovice“.

V turnaji A

měli Velké Popovice jednoho zástupce, Tobias Pressler (10. nasazený) skončil na 14. místě (1 bod), do žákovské ligy si tak připsal 7 bodů. Již týden dopředu bylo zřejmé, že jeho pozornost bude soustředěna spíše na to, jak se ostatním „na naší žákovské lize“ bude líbit, získaný bod je tak více, než kolik jsme očekávali.

V turnaji B hrál za Velké Popovice rovněž jeden zástupce, David Hrtan (24. nasazený) rozehrál turnaj skvěle, po 4 kolech se ziskem 3,5 bodu figuroval na medailové pozici. Poslední 3 kola se mu však nepovedla a nakonec skončil těsně nad svým nasazením (23. místo, 3,5 bodu), do žákovské ligy připsal 5,5 bodu.

V turnaji C za Velké Popovice nastoupilo celkem 6 borců. Lukáš Hrtan (14. nasazený) po 5 kolech se ziskem 4 bodů rovněž útočil na příčky nejvyšší, porážka v 6. kole jej však z bojů o medaile vyřadila. I tak si ale oproti nasazení polepšil o 5 míst (9. místo, 5 bodů, do žákovské ligy účastníci turnaje C připisují dosažený bodový zisk). Ostatní se šachových turnajů účastní velmi krátce a důležitější než dosažený výsledek je v jejich případě získávání potřebných zkušeností, neméně důležité je i to, aby v turnajích našli zalíbení. Výsledkově dokázal překvapit Jan Buldra, který po 4 kolech získal skvělé 3 body a bojoval o přední příčky. Poslední 3 kola se mu však nevyvedla, i tak skončil na velmi pěkném 29. místě, do žákovské ligy si připsal 3 body. Pro úplnost doplňuji i výsledky ostatních: Marek Stránský se umístil na 31. místě (3 body), Michal Ulík na 39. místě (2,5 bodu), Vojtěch Pelikán, který se šachového turnaje účastnil poprvé, se umístil na 46. místě se ziskem krásných 1,5 bodu a Václav Ulík skončil na 47. místě se ziskem 1 bodu.

Doufáme, že se všem dětem i dospělým turnaj líbil a věříme, že se ve Velkých Popovicích v budoucnu opět sejdeme.

Odkazy:
Výsledky turnaje A: zde! 
Výsledky turnaje B: zde! 
Výsledky turnaje C: zde! 
Průběžné pořadí dle kategorií: zde! 
Fotogalerie Milana Němce: zde! 
Text: Robert Pressler, Klub šachistů Říčany 1925
Foto: Milan Němec, Klub šachistů Říčany 1925

2 komentáře

 1. Marie Jiroušková napsal:

  Hezký článek, děkujeme do Popovic. Přidávám odkaz na fotky od paní Filipové. http://sachypravonin.rajce.idnes.cz/7._kolo_Regionalni_zakovska_liga_2017-2018_17.2.2018_Velke_Popovice/

 2. Táňa Zlámaná napsal:

  Další vydařené kolo RŽL a hlavně obdiv pořadatelům, kteří tuto akci organizovali poprvé
  s výsledkem profesionálů.
  Moji svěřenci také nezklamali. Bruno bez ztráty bodu opět vyhrál turnaj C a Matěj po
  zbytečné prohře v posledním kole obsadil 5.místo. Rozhodně měl na medaili.
  Z pondělní skupiny si nejlépe vedl Marek, který vybojoval nádherné 3 body, těsně za ním skončil Zdenda se 2,5 body a 2 body získal Vítek s Dádou.
  Všem moc gratuluji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *